Dziecko z bostonką ma owijaną dłoń bandażem
25 kwietnia 2023

Bostonka objawy, sposoby leczenia. Poznaj chorobę od podstaw

By adminzz

Czy obawiasz się, że Twoje dziecko zostało narażone na chorobę dłoni, stóp i ust? Poznaj główne objawy bostonki i sposoby leczenia. Przeczytaj artykuł dziś.

Bostonka objawy– to zaraźliwy wirus, który atakuje głównie dzieci. Jest medycznie znana jako choroba dłoni, stóp i jamy ustnej (HFMD) i jest wywoływana przez wirusa Coxsackie A 16. Chociaż może to być dość niewygodne dla dziecka, zwykle ustępuje po około tygodniu bez długoterminowych skutków. Przyjrzyjmy się bliżej, czym jest HFMD, kto na nią cierpi, jakie są objawy bostonki i jak można ją leczyć.

Kto na to cierpi?

Bostonka może dotknąć prawie każdego w każdym wieku, ale częściej występuje u małych dzieci w wieku od 6 miesięcy do 5 lat. W rzadkich przypadkach dorośli również mogą się nim zarazić. Najczęściej występuje u niemowląt, gdy ich układ odpornościowy wciąż się rozwija lub w miesiącach letnich, kiedy rodzice muszą podjąć dodatkowe środki ostrożności przeciwko rozprzestrzenianiu się zarazków wśród dzieci w placówkach opieki nad dziećmi lub na obozach letnich.Dziecko chore na bostonkę

Bostonka objawy

Najczęstszym objawem HFMD jest gorączka, po której następuje bolesność lub uczucie mrowienia w okolicy ust lub gardła. Następnie mogą pojawić się pęcherze na dłoniach, stopach i w jamie ustnej, które mogą powodować ból podczas mówienia, jedzenia lub picia. Inne objawy obejmują wysypkę na klatce piersiowej i brzuchu oraz obrzęk węzłów chłonnych na szyi, które mogą być bolesne w dotyku.

Leczenie choroby rąk, nóg i ust

W większości przypadków bostonka ustępuje samoistnie w ciągu 7-10 dni bez konieczności leczenia, jeśli dziecko ma łagodne objawy, takie jak gorączka lub ból gardła, nie należy się zbytnio martwić, jeśli jednak wystąpią poważniejsze objawy, takie jak pęcherze wówczas należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ dostępne są leki przeciwwirusowe, które mogą przyspieszyć powrót do zdrowia i zmniejszyć dyskomfort spowodowany pęcherzami.

Zadbaj o komfort pacjenta

Oprócz tego należy zapewnić dziecku dużo odpoczynku i nawodnienia w tym okresie, jednocześnie zachęcając je do jedzenia miękkich pokarmów, takich jak puree ziemniaczane lub jogurt, jeśli ma problemy z jedzeniem z powodu owrzodzeń jamy ustnej. Dodatkowo dobrze byłoby trzymać dziecko z dala od innych dzieci przez co najmniej kilka tygodni, aby wirus nie rozprzestrzeniał się dalej wśród nich.

Niekomfortowa, ale niegroźna choroba

Bostonka (HFMD) to zakaźny wirus, który atakuje głównie małe dzieci w wieku od 6 miesięcy do 5 lat, ale czasami może atakować również dorosłych, chociaż znacznie rzadziej niż dzieci. Jego najczęstszym objawem jest gorączka, po której następuje bolesność lub uczucie mrowienia w okolicy ust lub gardła, a także pęcherze na dłoniach, stopach i wewnątrz jamy ustnej, powodujące ból podczas mówienia, jedzenia lub picia, inny niż ta wysypka na klatce piersiowej i brzuchu, wraz z obrzękiem węzłów chłonnych na w niektórych przypadkach w zależności od ciężkości zakażenia może również występować okolica szyi.

Leczenie bez antybiotyków

Na szczęście dostępne są terapie, które mogą pomóc przyspieszyć powrót do zdrowia, jednak większość przypadków ustąpi naturalnie w ciągu 7-10 dni bez konieczności leczenia, co czyni ten wirus mniej poważnym niż wiele innych chorób wieku dziecięcego, chociaż nadal należy zachować środki ostrożności, zwłaszcza jeśli twoje dziecko uczęszcza do żłobków lub kolonii letnich, gdzie ryzyko przeniesienia infekcji jest większe ze względu na bliski kontakt z przebywającymi tam dziećmi, co sprawia, że ​​rodzice/opiekunowie powinni zwracać uwagę na objawy przedmiotowe i podmiotowe tej choroby, aby można było podjąć odpowiednie działania przed sytuacja ich dzieci jeszcze bardziej się pogorszy.