Kobieta po rzucenia pałania dba o swoją kondycję
13 czerwca 2023

Rzucanie palenia a kondycja – jaka jest zależność?

By adminzz

Nałóg palenia wyrobów tytoniowych to jedno z najpowszechniej występujących uzależnień. Choć konsekwencje regularnego palenia papierosów już od lat są przedmiotem żywiołowych dyskusji, mamy pewność co do jednego – wpływ wyrobów tytoniowych na zdrowie jest negatywny. Jednym z obszarów, na które negatywnie wpływają substancje zawarte w papierosach, jest kondycja. Co warto wiedzieć na ten temat?

Palenie papierosów a kondycja – w jaki sposób szkodzą nam wyroby tytoniowe?

Problem wpływu palenia papierosów na kondycję fizyczną jest o tyle poważny, że substancje zawarte w wyrobach tytoniowych na różne sposoby mogą zaszkodzić ludzkiemu organizmowi. Przyjrzyjmy się temu.

Palenie papierosów a kondycja

Palenie papierosów jest postrzegane jako jeden z głównych czynników wpływających na pojawienie się chorób układu oddechowego. Regularne palenie tytoniu negatywnie przekłada się na pracę płuc i sprawia, że z biegiem czasu stają one mniej wydolne. Efektem takiego stanu rzeczy jest zmniejszenie poziomu tlenu w organizmie.

To jeszcze nie wszystko, ponieważ podczas palenia ludzki organizm wdycha substancje szkodliwe. Wśród nich znajdują się między innymi:

  • toksyczne związki chemiczne,
  • tlenki metali,
  • tlenek węgla.

Te związki chemiczne osadzają się w płucach, co stwarza ryzyko groźnych powikłań. Taki stan rzeczy w dłuższej perspektywie będzie skutkował poważnymi trudnościami w oddychaniu, dusznościami i/lub stanami zapalnymi dróg oddechowych. Możemy sobie jedynie wyobrazić, jak przełoży się to na kondycję i przygotowanie organizmu do aktywności fizycznej.

Utrudnione oddychanie to jednak niejedyny aspekt, który przekłada się na pogorszenie kondycji. Oprócz tego substancje zawarte w papierosach powodują zmianę składu krwi, a dokładniej hemoglobiny, która odpowiada za transport tlenu we krwi. Skutkuje to przede wszystkim dużym zmęczeniem organizmu.

To jeszcze nie wszystko, ponieważ wskutek palenia papierosów zwiększa się poziom wydzielania miostatyny w naszym ciele – niestety, nadmierna ilość tego białka ogranicza możliwość tworzenia włókien mięśniowych. W efekcie nasze mięśnie zaczynają słabnąć.

Palenie papierosów a kondycja fizyczna. Podsumowanie

Do negatywnych konsekwencji korzystania z wyrobów tytoniowych zaliczane jest m.in. pogorszenie kondycji fizycznej. Powszechnie jednak zwraca się uwagę również na fakt, że możliwa jest stosunkowo szybka poprawa kondycji po rzuceniu palenia papierosów (może nastąpić to w ciągu zaledwie ok. 2 tygodni po rzuceniu nałogu).

Oczywiście, trzeba mieć na uwadze, że nie jest to jedyne zagrożenie, z jakim należy się liczyć. Poważnym obciążeniem dla ludzkiego organizmu są również takie następstwa nałogu papierosowego jak schorzenia skórne, choroba wieńcowa i choroba Parkinsona, a także podwyższone ryzyko wystąpienia cukrzycy czy nawet nowotworów.

W kontekście wyrobów tytoniowych trzeba pamiętać o jeszcze jednej kwestii: na osłabienie kondycji jako następstwo spożywania substancji zawartych w papierosach narażony jest nie tylko palący. Zagrożenie to dotyczy również biernych palaczy, czyli osób, które same nie palą, ale wdychają dym, znajdując się w pobliżu palących.

Bibliografia:

A.Heleniak, Społeczno-kulturowe uwarunkowania palenia papierosów w Polsce w latach 1974–2019, Fabrica Societatis No. 3/2020, 170-189.

Strona internetowa https://recigar.pl/palenie-papierosow-a-aktywnosc-fizyczna/ (data dostępu: 2023-04-17).