Zatkane ucho, jak je odetkać
27 lipca 2020

Jak odetkać zatkane uszy? Sprawdzone domowe sposoby!

By adminzz

Zatkane ucho to problem,  którym duża część z nas musiała zmierzyć się przynajmniej raz w życiu. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów aptecznych, które pomagają skutecznie uporać się z tą przykrą dolegliwością. Niekiedy jednak nie mamy możliwości skorzystania z ich pomocy, dlatego warto wiedzieć, jakie są domowe sposoby na odetkanie zatkanego ucha.

Budowa i funkcje uszu – co warto wiedzieć?

Uszy to narządy, które – co oczywiste – odpowiadają za umiejętność słuchania. Jednak to nie jedyne ich zadanie. Mają one o wiele więcej funkcji. W naszym organizmie kontrolują także utrzymywanie równowagi oraz balansu. Za te kwestie odpowiedzialny jest umieszczony w uchu wewnętrznym błędnik. Nasze uszy odpowiadają za wychwytywanie fal dźwiękowych i przekształcenie ich w mechaniczne drgania a w konsekwencji w impulsy dźwiękowe.

Jakie mamy części ucha?

Pod względem anatomicznym uszy dzielą się na trzy części:

  • Ucho wewnętrzne – ślimak z narządem Cortiego, który jest przyczynkiem do wytworzenia się impulsu nerwowego.
  • Ucho środkowe – błona bębenkowa, trąbka słuchowa (trąbka Eustachiusza), kilka kosteczek słuchowych.
  • Ucho zewnętrzne – małżowina uszna oraz zewnętrzny kanał słuchowy.

Charakterystycznym elementem występującym w naszych uszach jest woskowina. Za jej wydzielanie odpowiedzialne są gruczoły łojowe. Jej funkcją jest przede wszystkim ochrona przewodu słuchowego przed niebezpiecznymi patogenami oraz nawilżanie nabłonka. 

Zatkane ucho – przyczyny

Przytkane uszy mogą mieć wiele przyczyn. Jednym z najbardziej powszechnych jest czop z woskowiny, które uciska błonę bębenkową. Wynika on bezpośrednio z nagromadzenia się lub spulchnienia woskowiny w kanale słuchowym. Czop ogranicza zdolność słyszenia, może jednak wywołać ból ucha, a nawet uszkodzić błonę bębenkową.

Zatkanie ucha bardzo często towarzyszy także różnego rodzaju infekcjom, katarowi lub zapaleniu zatok. Zatkane ucho może także występować podczas częstego korzystania z basenu albo chociażby podczas lotu samolotem.

Woskowina w uszach bardzo często pęcznieje pod wpływem wody. Naturalnym odruchem dla wielu osób jest czyszczenie jej za pomocą patyczków higienicznych. Niestety, takie rozwiązanie może znacząco pogorszyć sprawę. Woda w kanale słuchowym sprawia, że środowisko staje się o wiele bardziej podatne na atak bakterii i innych drobnoustrojów. Może to wpłynąć na rozwinięcie się zapalenia ucha zewnętrznego.

Zatkane ucho – objawy

Problem zatkanych uszu

Źródło: Pixabay.com

Uczucie zatkanego ucha jest wyjątkowo trudne do scharakteryzowania. Towarzyszące temu objawy najczęściej określane są jako uczucie pełności w kanale słuchowym. Przytkane ucho może jednak powodować także inne symptomy, takie jak:

  • zaburzenia równowagi,
  • szumy uszne,
  • zawroty głowy,
  • uczucie rozpierania.

Domowe sposoby na zatkane uszy

Jak odetkać uszy domowym sposobem? Istnieje kilka sprawdzonych praktyk polecanych przez profesjonalistów. Na początku warto wspomnieć, że najlepszym rozwiązaniem jest profilaktyka. Lekarze radzą, aby nie czyścić ucha patyczkiem higienicznym oraz w miarę możliwości nie zalewać go wodą. 

Ulgę w uczuciu zatkanego ucha mogą przynieść ciepłe okłady. Niektórzy rekomendują okłady z cebuli, których nie należy jednak stosować w przypadkach ostrego bólu. Jednym z bardzo popularnych a także skutecznych metod jest zakraplanie przytkanych uszu wodą utlenioną. W kontakcie ze skórą woda utleniona wytwarza tlen, który posiada między innymi właściwości dezynfekujące. Metoda ta polega na ręcznym wprowadzeniu do ucha kilkunastu kropel wody utlenionej. Chociaż jest to popularny sposób, warto pamiętać o tym, żeby nie wprowadzać do ucha ciepłej wody za pomocą strzykawki. Nie tylko jest to metoda nieskuteczna, ale także może pogorszyć sytuację.

Jeżeli zatkanemu uchu towarzyszy ból albo gorączka, powinniśmy niezwłocznie zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu lub specjalisty. Chorobami uszu zajmuje się otoralyngolog, który będzie w stanie rozpoznać, z jaką przypadłością się zmagamy i dobrać do tego odpowiednią kurację. 

Artykuł napisała:
Magdalena Polena – copywriterka,
dziennikarka, freelancerka.
Na co dzień kolekcjonuje niepotrzebne fakty
i wychowuje dwa koty.

Źródło:

  • https://patient.info/news-and-features/anatomy-of-the-ear