Serum do twarzy leży w drewnianej miseczce
22 maja 2023

Jak dobrać serum do twarzy do potrzeb cery?

By adminzz

Serum to kosmetyk o lekkiej, zwykle płynnej – wodnej lub olejowej – konsystencji oraz wysokiej zawartości składników aktywnych. Można je stosować samodzielnie lub nakładać pod krem. Składniki serum powinny być dopasowane do konkretnych potrzeb skóry, na przykład cera tłusta może potrzebować niacynamidu, który ureguluje proces wydzielania sebum. Natomiast dla cery suchej i odwodnionej najkorzystniejszym wyborem będzie serum z kwasem hialuronowym.

Jak wybrać odpowiednie serum? Najpierw rozpoznaj swój typ cery i zlokalizuj problem

Nie ma jednego uniwersalnego kosmetyku, który odpowiadałby na wszelkie problemy z cerą, dlatego trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, czego oczekujesz od produktu? Priorytetowym działaniem może być na przykład nawodnienie cery. Wówczas szukaj serum do twarzy z kwasem hialuronowym, a najlepiej takim, które zawiera różne  wielkości cząsteczek – drobnocząsteczkowe i wielkocząsteczkowe – dla kompleksowego działania.

Jeśli zależy Ci na redukcji zmarszczek, wybierz serum z retinolem, który jest najskuteczniejszym orędziem w walce ze zmarszczkami, choć skórę warto przyzwyczaić do jego działania, najpierw stosując kremy z niższą zawartością retinolu. Gdy skóra dobrze na nie reaguje, możesz sięgnąć po serum z retinolem podczas wieczornej pielęgnacji.

Najlepsze serum do cery suchej i odwodnionej – składniki

Tak jak było powiedziane wyżej, najlepszym serum do twarzy z cerą suchą i odwodnioną są produkty z kwasem hialuronowym. Składnik wiąże wodę w naskórku i wzmacnia funkcje obronne skóry. Inne rekomendowane składniki nawilżające to ekstrakty z aloesu czy ogórka, gliceryna i mocznik w stężeniach do 15%. Warto też sięgnąć po produkty wzmacniające mirobiom, takie jak prebiotyki oraz składniki wzmacniające barierę hydrolipidową, takie jak lipidy i ceramidy.

Najlepsze serum do cery tłustej i trądzikowej – składniki

Największym problemem cery tłustej jest nadmierne widzielanie sebum. Dlaczego skóra produkuje łój w nadmiarze? Ponieważ przed czymś się broni – najczęściej przed odwodnieniem. Dlatego znów najważniejsze jest nawodnienie skóry produktami o niskim współczynniku komedogenności, czyli serum o lekkiej formule, które nie zatyka porów. Produkt z kwasem hialuronowym to dobry wybór.

Naprzemiennie możesz stosować serum z niacynamidem, które reguluje wydzielanie sebum. Mocniejszymi substancjami wykorzystywanymi w walce z trądzikiem są retinol oraz kwasy, na przykład glikolowy czy salicylowy. Osoby o skórze wrażliwej mogą sięgnąć po delikatniej złuszczający glukonolakton lub kwas laktobionowy o działaniu sebostatycznym.

Najlepsze serum do cery dojrzałej

Cera dojrzała boryka się z utratą wody i jędrności oraz zmęczonym wyglądem. Dlatego w pielęgnacji przeciwzmarszczkowej stosuje się składniki nawilżające (serum do twarzy z kwasem hialuronowym to znów dobry wybór), odżywcze (takie jak ceramidy i lipidy) oraz pobudzające do produkcji kolagenu i elastyny (takie jak peptydy czy niacynamid). Najlepszym składnikiem przeciwzmarszczkowym jest retinol, który pobudza skórę do regeneracji. Serum do cery dojrzałej zawiera też często witaminę C, która jest genialnym antyoksydantem pozwalającym zatrzymać młody wygląd skóry na długie lata.

Bacznie obserwuj swoją skórę i dostarczaj jej składników przede wszystkim nawilżających, a także lipidowych i odżywczych. Pamiętaj o stosowaniu filtrów SPF do twarzy, które obecnie są podstawowym elementem pielęgnacyjnym każdego dnia w roku!