Kobieta nałożyła krem pod oczy
26 lipca 2023

Czy krem pod oczy można zastąpić innym produktem nawilżającym?

By adminzz

Skóra pod oczami jest wyjątkowo cienka i wrażliwa, przez co potrzebuje regularnej pielęgnacji, a przede wszystkim solidnego nawilżenia. Służą do tego specjalnie tworzone kremy pod oczy, jednak zdarzają się opinie, że kosmetyki te można zastąpić uniwersalnym kremem nawilżającym przeznaczonym do całej skóry twarzy. Czy tak jest w rzeczywistości? Czym różni się krem pod oczy od innych nawilżających kosmetyków?

Krem pod oczy a balsam nawilżający do twarzy

Czy uniwersalny krem nawilżający do twarzy różni się składem i sposobem działania od produktów przeznaczonych na skórę pod oczami? Jak najbardziej, i to właśnie powód, dla którego nie powinno się stosować tych kosmetyków zamiennie.

Przede wszystkim należy pamiętać, że skóra pod oczami jest znacznie cieńsza niż w innych rejonach twarzy, niemalże pozbawiona gruczołów łojowych, a zarazem szczególnie narażona na pierwsze zmarszczki. W pielęgnacji tych rejonów twarzy nie chodzi jedynie o nawilżenie.

Okolice oczu są niezwykle wrażliwe i podatne na podrażnienia. Nie zaleca się stosowania na nich uniwersalnych produktów, ponieważ nie można mieć pewności, że są one odpowiednio delikatne. Wiele produktów tego typu może podrażniać nie tylko skórę pod oczami, ale i same oczy, podczas gdy kremy przeznaczone do tych okolic twarzy są dodatkowo testowane dla potwierdzenia pełnego bezpieczeństwa ich stosowania.

Skóra pod oczami wymaga szczególnej pielęgnacji

Cienka skóra pod oczami jest szczególnie narażona na powstawanie zmarszczek i utratę prawidłowego poziomu nawilżenia przez swoją delikatność. Jest ona także regularnie osłabiana między innymi przez częsty demakijaż i pocieranie skóry, mrużenie oczu albo nawet zwykły uśmiech. Wszystko to sprawia, że skóra pod oczami to rejon szczególnie wymagający odpowiedniej i regularnej pielęgnacji.

Nawilżające i przeciwzmarszczkowe kremy pod oczy mają za zadanie utrzymać nawilżenie skóry, przeciwdziałać utracie elastyczności, pobudzać regenerację, a często także rozświetlać czy nawet łagodzić obrzęk pojawiający się wraz ze zmęczeniem. Korzystanie z tego rodzaju produktów jest koniecznością dla każdego, kto chce spowolnić proces starzenia się skóry i jak najdłużej cieszyć się piękną, gładką i promienną cerą.

Jak wybrać krem pod oczy idealny dla siebie?

Wybierając krem pod oczy, warto szukać produktów jak najlepiej dostosowanych do indywidualnych potrzeb. Na Twojej skórze pojawiają się pierwsze zmarszczki? Sięgnij więc po produkt wygładzający, mocno nawilżający i oczywiście przeciwzmarszczkowy. Źle sypiasz, a pod Twoimi oczami malują się lekko opuchnięte ciemne plamy? Skorzystaj z kremu z kofeiną, który napnie skórę i wyrówna jej przebarwienia.

Kremy pod oczy często posiadają oznaczenia odnoszące się do wieku użytkowników. Nie należy ufać im bezgranicznie, a raczej traktować jako wskazówkę. Produkty przeznaczone dla młodych osób mają zwykle lżejszą formułę, która nie obciąża skóry i zestaw składników nawilżających. Kosmetyki dla cery dojrzałej natomiast wyposażane są w aktywne substancje o mocniejszym działaniu, a składnikom nawilżającym częściej towarzyszą odżywcze i regenerujące.

Za szczególnie warte uwagi uważa się kremy pod oczy z zawartością składników takich jak silnie nawilżający kwas hialuronowy, witamina B rozjaśniająca koloryt skóry, kofeina działająca odżywczo i rozświetlająco albo retinol, który niezwykle skutecznie wygładza drobne zmarszczki.