Tarta z borówką na deser
29 lipca 2020

Zdrowe przepisy na deser z borówką amerykańską

By adminzz

Duże owoce w ciemno niebieskiej skórce, pod którą kryje się słodki zielonkawo biały miąższ to apetycznie wyglądające borówki amerykańskie. Ich smak jest delikatny i słodki, lekko przypominający smak leśnych jagód. Jeżeli dojrzewają w cieniu, są kwaśnawe. Doskonale nadają się na desery i nie trzeba do nich dodawać cukru ani słodkich polew ze śmietany czy jogurtu. Wystarczy je ładnie podać w kolorowych miseczkach, by stały się atrakcyjne i zostały zjedzone z apetytem przez nasze dzieci, a także przez nas samych.

Desery z borówkami na co dzień

Ponieważ borówka amerykańska, jak każdy owoc jagodowy, jest obfitująca w antyoksydanty oraz witaminy i minerały, z powodzeniem możemy je zajadać codziennie. Wspaniale zastąpią przekąskę i odżywią nasz organizm. Świetnie w deserze z borówką będzie wyglądać dodana polska truskawka, maliny i poziomki. Złączenie borówki amerykańskiej z leśnymi jagodami (borówką brusznicą) nie jest dobrym pomysłem. Smaki tych obu rodzajów jagód wzajemnie się wykluczają. Albo jedna będzie za kwaśna, albo druga.

Czasami potrzebujemy wyciszenia, odreagowania po ciężkim dniu pracy. Wówczas doskonałym deserem z borówką będzie mała salaterka surowych borówek polana sokiem sosnowym na miodzie. Łącząc w ten sposób składniki odżywcze jagód, wyciągu z pędów sosny i miodu, dostarczymy sobie niezbędnych witamin i minerałów, wzmocnimy swój organizm i uspokoimy zmysły, gdyż sok sosnowy oprócz cennych składników odżywczych ma również działanie uspokajające.

Deser z borówką na bardziej odświętną porę

Chcąc urządzić przyjęcie dla dzieci, nie może zabraknąć na stole owoców. Nawet tort pełny kremu i słodkich ozdób możemy zastąpić masą orzechową, na której wierzchu będą się pysznić borówki brusznice lub amerykańskie.  Natomiast w niedzielę, serwując podwieczorek, pokuśmy się na przygotowanie deserów z borówkami w roli głównej. Z pewnością zasmakują i małym i dużym.

Warunkiem spełnionej misji jest dostarczenie tak dużej ilości owoców, by każdy poczuł się najedzony i nie potrzebował dodatkowych przekąsek w postaci np. niezdrowego batonika. Dlatego warto mieć oprócz borówek także dodatkowe inne owoce jak:

  • maliny,
  • truskawki,
  • poziomki,
  • winogrona,
  • jeżyny,
  • morwę białą,
  • morwę czarną.

Aby uatrakcyjnić świąteczną atmosferę deserami z borówkami, możemy tymi owocami napełnić gotowe pojemniczki służące do serwowania lodów (wafelki w postaci miseczek lub rożków).

Sałatka z borówką amerykańską

Źródło: Pixabay.com

Borówka amerykańska przepisy mało czasochłonne

Jesteśmy wiecznie zabiegani. Jemy w locie i wciąż gdzieś się spieszymy. Wymaga to od nas również szybkiego przygotowywania posiłków i dotyczy to również borówki amerykańskiej, by przepisy z niej zajęły nam jak najmniej czasu. Jednocześnie powinny być nietuczące, ale nadal smaczne i przyciągające oko.

Wiele przepisów z borówką amerykańską w Internecie. Jest tam do niej dodawana bita śmietana, twarożki, jogurty, cukier. Są zapiekane w ciastach i układane w tartach. Jednak na tym świat deserów z borówkami się nie kończy. Wyśmienicie bowiem smakują wszelkie koktajle na bazie borówki, z dodatkiem czystej źródlanej wody lub nawet zwykłej przegotowanej i ostudzonej.

Jeśli nauczymy się spożywać owoce bez dodatku cukru i tłustych kremów, które rujnują nam zdrowie i tuczą, damy prozdrowotny zastrzyk naszemu organizmowi. Korzystnie to wpłynie na nasze samopoczucie i zdrowie, a także pomoże po pewnym czasie zdobyć szczupłą sylwetkę.

Jak smakuje borówka z ogrodu?

Borówka z ogrodu, w którym króluje słońce, a wiatr nie dokucza krzewom borówkowym, smakuje wybornie. Jak zresztą każdy owoc, który sami wyhodujemy. Wiemy, czym krzew podlewaliśmy, by owoce były nie tylko ładne, duże, ale także pozbawione pestycydów i innych szkodliwych dla naszego zdrowia substancji.

Dlatego, jeżeli mamy trochę miejsca w ogrodzie, gdzie posialiśmy trawę, zamieńmy ją na kilka krzaczków borówki amerykańskiej. Borówka z ogrodu wymaga gleby kwaśnej o pH 3- 3,5. Musi być przepuszczalna, najlepiej z domieszką torfu. Na wierzch sypiemy korę. Aby borówka z ogrodu dobrze rosła, potrzebuje miejsca zacisznego i słonecznego oraz odpowiedniego nawadniania. Ma płytkie korzenie, więc łatwo wodę traci, która spływa w głąb ziemi. Staramy się więc, by jej nie przesuszyć.

Więcej o tym, jak uprawiać borówkę amerykańską możesz przeczytać na http://www.drewlax.pl/jak-uprawiac-borowki-amerykanskie.

Autor tekstu:
copywriter Beata Goździk,
zwolenniczka zdrowej żywności,
autorka książki „Bierz plecak i lecimy”
oraz lektorka audiobooków.

Źródła:

  • http://przetworyzborowki.pl/borowka-amerykanska/,
  • https://medovita.pl/wlasciwosci-borowki-amerykanskiej-ma-niewiele-kalorii-i-niski-indeks-glikemiczny/.