Chłopiec trenuje bieganie z innymi dziećmi
18 lutego 2022

W jakim wieku dziecko może zacząć trenować bieganie?

By adminzz

Mówi się, że sport to zdrowie. Podejmując się aktywności fizycznej musimy jednak zdawać sobie sprawę z możliwości ludzkiego organizmu. Wskazuje się, że bardzo małe dzieci nie powinny biegać na długich dystansach. Jeśli więc decydujemy się zaktywizować naszą pociechę, sprawdźmy najpierw czy dziecko osiągnęło odpowiedni wiek. Wskazujemy, w jakim wieku dziecko może zacząć trenować bieganie i jak przygotować się na pierwsze próby intensywnej aktywności biegowej.

Kiedy zapisać dziecko na trening?

Najczęściej wskazywaną barierą wieku jest moment ukończenia piątego roku życia. Wówczas organizm dziecka jest już na tyle rozwinięty, aby mogło ono swobodnie i bezpiecznie poruszać się biegając na zewnątrz. Pociecha jest wówczas na tyle świadoma, że zaczyna rozumieć czym są biegi i dlatego aktywność fizyczna jest bardzo ważna. Podczas prób aktywizacji mniejszego dziecka może dojść do nieporozumień – maluch nie będzie potrafił zrozumieć, czym tak dokładnie jest bieganie. Granica wiekowa jest tylko jednym z czynników, który warto wziąć pod uwagę. Jednocześnie zaznaczamy, że nie jest to jedyny czynnik. Niebagatelne znaczenie ma stan zdrowia naszego dziecka. Jeśli uważamy, że mogą istnieć jakiekolwiek przeciwwskazania – warto skonsultować taką sytuację z lekarzem pediatrą. Jeśli nasza pociecha wykazywała pewne trudności w sprawnym poruszaniu się, bądź wyniki lekarskie nie były zadowalające – tym bardziej zapytajmy naszego lekarza rodzinnego o zgodę.

O czym warto pamiętać aktywizując fizycznie dziecko?

Przyszedł czas na pierwsze doświadczenia biegowe. Aby czas spędzony na bieganiu był przyjemny, a co jeszcze istotniejsze – bezpieczny, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie dziecka do startu. W przypadku chłopca nieodzownym elementem są wygodne buty sportowe chłopięce, które będą dobrze dopasowane do stopy. Dziecko musi czuć się swobodnie i bezpiecznie, dlatego dobór butów ma w tym kontekście niebagatelne znaczenie. Analogicznie dla dziewczynki wybieramy buty dziewczęce. Choćby najmniejsze odstępstwo od rozmiaru buta może spowodować albo otarcia, albo zsuwanie się obuwia podczas ruchu. Takie sytuacje mogą zniechęcić dziecko do dalszej aktywności, powodując nawet pewien rodzaj traumy. Wystarczy sobie wyobrazić sytuację, w której dziecko nie jest w stanie kontynuować biegu przez źle dopasowane obuwie – płacz gwarantowany.

Dlaczego nie tylko wiek ma znaczenie?

Wiemy, że dziecko w wieku szkolnym może w zasadzie już bezpiecznie biegać. Warto jednak uwzględnić także indywidualne predyspozycje pociechy. Każdy maluch rozwija się inaczej, dlatego nie sposób jednoznacznie wskazać momentu, w którym staje się gotowe do treningu. Warto prowadzić własne obserwacje, konsultować je z lekarzem i pytać się samego dziecka o zdanie. Nie warto robić niczego na siłę – przerost ambicji może zakończyć się klęską i zniechęceniem malucha do jakiegokolwiek ruchu. Wiemy już, że dopasowane i wygodne buty sportowe chłopięce bądź dziewczęce to podstawa. Warto także zadbać o unikaniu podawania posiłków dziecku tuż przed biegiem. Ważne znaczenie ma również sen – kontrolujmy, czy dziecko się wysypia, czy może do późnych godzin nocnych korzysta ze smartfona. Pierwsze doświadczenia biegowe dziecka będą z pewnością pozytywne, jeśli zadbamy o te aspekty.