Mężczyzna na diecie przy cukrzycy MODY
15 lutego 2022

Cukrzyca typu MODY – dieta jako terapia

By adminzz

Artykuł partnera.

Cukrzyca MODY jest jedną z chorób, które pojawiają się u młodych ludzi między 10. a 30. rokiem życia. Jest to stosunkowo rzadko występujące schorzenie, stanowi do 10 procent wszystkich przypadków. Nie jest prosta w diagnozie, nie daje również jednoznacznych objawów, ale na szczęście łatwo daje się opanować za pomocą odpowiednich metod. Jakie działania będą najlepsze, jeśli podejrzeniem lub diagnozą jest cukrzyca typu MODY? Dieta! Więcej o tym przeczytasz w naszym krótkim poradniku.

Cukrzyca MODY – przyczyny i objawy 

Powodem, przez który młodzi ludzie zapadają na cukrzycę MODY (ang. Maturity Onset Diabetes of the Young) leży w genetyce. Jeśli jedno z rodziców otrzymało w młodości taką diagnozę, istnieje 50 procent szans, że dziecko również będzie ją miało. Objawy cukrzycy tego rodzaju bardzo często mylone z typowymi objawami okresu dojrzewania – zmęczenie, nadmierna senność, zwiększone pragnienie, brak lub nadmierny apetyt czy spadek masy ciała. Dlatego też wiele osób nie szuka pomocy lekarza, a cukrzyca nie zostaje zdiagnozowana. Jeśli jednak pacjent trafi do lekarza, to szczęśliwie ten rodzaj cukrzycy łatwo jest kontrolować za pomocą leków i odpowiednio skomponowanych posiłków.

Szukasz rzetelnych informacji o cukrzycy typu MODY, diecie, leczeniu i diagnostyce? Sprawdzaj regularnie Szkołę Diabetyka https://www.szkoladiabetyka.pl/cukrzyca/cukrzyca-mody/cukrzyca-mody-dieta/. Znajdziesz tam artykuły opierające się na badaniach naukowych, które w prosty sposób przybliżą Ci tematykę chorób cukrzycowych.

Cukrzyca typu MODY – dieta dla zdrowia 

Poza leczeniem farmakologicznym, zazwyczaj skutecznym, drugą metodą kontrolowania jest, jeśli występuje cukrzyca typu MODY, dieta. Mądrze ułożony jadłospis i przestrzeganie zasad dotyczących zdrowego odżywiania sprawią, że objawy choroby szybciej ustępują. Dieta cukrzycowa powinna składać się z produktów o niskim indeksie glikemicznym, jak najmniej przetworzonych, ale nieoczyszczonych z błonnika pokarmowego. Należy też pamiętać o tym, by porcjować posiłki – jeść mniejsze porcje, ale częściej oraz utrzymywać odpowiednie BMI.