Peeling chemiczny – przebieg zabiegu i przygotowanie
Peeling chemiczny to zabieg kosmetyczny pozwalający nam zredukować oznaki starzenia oraz wszelkie niepożądane zmiany na skórze. Jest przede wszystkim skuteczny i bezbolesny, nic więc dziwnego, że cieszy się tak dużą popularnością. Peeling ten możemy podzielić na kilka rodzajów, od których to zależą efekty, jakie przyniesie zabieg. Jak wygląda peeling chemiczny oraz jak należy się do niego przygotować?
Przygotowanie do peelingu chemicznego
Przygotowanie do peelingu chemicznego rozpoczyna tak naprawdę wizyta u kosmetologa, który to dokonuje kwalifikacji. Wskazania do peelingu chemicznego to przede wszystkim:
- zmiany barwnikowe,
- blizny,
- uszkodzenia słoneczne,
- zmarszczki,
- trądzik różowaty, zaskórnikowy, zaskórnikowo-krostkowy bądź zaskórnikowo-grudkowy,
- suchość skóry,
- rogowacenie przymieszkowe,
- rozstępy.
Wizyta ta obejmuje również wywiad lekarski, na którym zostają uwzględnione wszelkie choroby i alergie pacjenta, a także przyjmowane leki. Dokonuje się badania dermatologicznego oraz ustala cel zabiegu. Wówczas kosmetolog może dobrać odpowiedni preparat.
Na dwa tygodnie przed peelingiem chemicznym należy stosować krem zawierający konkretne składniki. Na tydzień przed zabiegiem należy zrezygnować z depilacji w miejscu, w którym będzie wykonywany zabieg, a także z woskowania i dermabrazji. Należy także odstawić preparaty z retinoidami. Odpowiednie przygotowanie do zabiegu jest równie ważne co rekonwalescencja po nim – tylko w ten sposób jesteśmy w stanie zapewnić sobie prawidłowy przebieg zabiegu oraz pożądane rezultaty.
Przebieg peelingu chemicznego
Peeling chemiczny to nic innego jak złuszczanie martwego naskórka. Pierwszym etapem tego zabiegu jest dokładne oczyszczenie skóry przez kosmetologa, a następnie nałożenie peelingu, który wcześniej został odpowiednio dobrany do potrzeb cery pacjenta. Peeling chemiczny może przybierać różne formy – gęstego płynu, maski czy również żelu.
Chemiczny peeling kończy zabezpieczenie skóry łagodzącym kremem. Cały zabieg trwa naprawdę krótko, nie jest również bolesny, może powodować jedynie pewnego rodzaju dyskomfort. Wrażliwe osoby mogą zdecydować się na znieczulenie.
Jakie efekty daje chemiczny peeling?
Efekty, jakie uzyskamy dzięki peelingowi chemicznemu w dużym stopniu zależą od rodzaju zabiegu. Wyróżniane rodzaje peelingów chemicznych to peeling płytki, średniogłęboki oraz głęboki. Działanie pierwszego obejmuje wyłącznie naskórek, działanie drugiego obejmuje zarówno naskórek, jak i skórę właściwą, a trzeciego – wyłącznie skórę właściwą. Bezpośrednio po zabiegu skóra jest zaczerwieniona, jednak efekt ten powinien ustąpić w ciągu kilku dni. Efekty, jakimi możemy cieszyć się po peelingu chemicznym to przede wszystkim:
- spłycenie zmarszczek,
- uregulowane sebum,
- zredukowany trądzik,
- zmniejszona widoczność blizn i przebarwień,
- wyrównanie kolorytu skóry.
Na efekty wpływ mają także wykorzystywane składniki. Przed zabiegiem należy więc ustalić z kosmetologiem, czego tak naprawdę oczekujemy – na tej podstawie wybierze on dla nas najlepszą możliwą metodę.
Peeling chemiczny to jedna z usług oferowanych przez Klinikę Miracki Warszawa. Jesteś zainteresowany tym zabiegiem? Skontaktuj się ze specjalistami!