Działanie fenyloalaniny w organizmie
7 lutego 2022

Fenyloalanina — wszystko, co warto wiedzieć

By adminzz

Fenyloalanina (L-fenyloalanina) jest podstawowym aminokwasem, który należy uzupełniać wraz z jedzeniem, aby zapewnić organizmowi odpowiednią jego ilość. Jest on niezbędny w organizmie do budowy mięśni, produkcji innych ważnych aminokwasów (tyrozyna) oraz wytwarzania niektórych hormonów. Fenyloalanina należy do grupy aminokwasów egzogennych, czyli musimy dostarczyć go w diecie. Dowiedz się więcej o tym ważnym związku.

Aby organizm mógł funkcjonować, potrzebuje różnego rodzaju białek. Biorą one udział w budowie mięśni, przenoszą różne substancje, regulują procesy chemiczne i tworzą punkty dokowania (receptory) dla dużej liczby substancji przekaźnikowych. Podstawowym budulcem białek są właśnie aminokwasy, które mogą być wytwarzane przez organizm lub przyjmowane z zewnątrz wraz z odpowiednią dietą.

Fenyloalaninę odkryto w 1879 roku i wyekstrahowano z komórek bakteryjnych. Od tego czasu bardzo dokładnie przebadano skład białek z cegiełek aminokwasowych oraz zbadano ich funkcje w organizmie.

Fenyloalanina jest aminokwasem, który musimy dostarczyć wraz z pożywieniem.  Za pomocą różnych transporterów przechodzi przez ścianę jelita do krwi. Po spełnieniu swojej funkcji jest częściowo rozkładana i wydalana przez nerki.

Niedobór fenyloalaniny w organizmie — objawy

Jeśli organizmowi brakuje fenyloalaniny, pojawiają się złożone obrazy kliniczne. Niski poziom tego aminokwasu niekorzystnie działa na układ nerwowy człowieka. Obserwuje się wówczas spadek nastroju, depresję, zmęczenie oraz utratę pigmentu skóry (bielactwo).

Nadmiar fenyloalaniny we krwi

Nadmiar fenyloalaniny we krwi jest przyczyną choroby genetycznie uwarunkowanej – fenyloketonurii. Fenyloketonuria jest spowodowana niedoborem enzymu odpowiedzialnego za przekształcanie fenyloalaniny w tyrozynę. Typowe objawy to niepełnosprawność intelektualna, drgawki, nudności, wymioty, wysypka przypominająca wyprysk oraz nieprzyjemny zapach ciała.

Diagnozę stawia się na podstawie badania krwi.

Działanie fenyloalaniny na organizm

Wykazano, że fenyloalanina wpływa korzystnie na różne stany. Przede wszystkim poprawia niski poziom białka i wpływa korzystnie na ośrodkowy układ nerwowy. Odgrywa istotną rolę w leczeniu depresji i bielactwa, poprawiając wygląd skóry.

Fenyloalanina na depresję

Fenyloalanina działa przeciwdepresyjnie, co potwierdziły liczne badania. W ciele znajdują się substancje, które reagują na nasze samopoczucie — stres, strach, niepokój. Zwykle są one w równowadze. Jednak podczas depresji, równowaga tych składników jest zaburzona. Wówczas fenyloalanina działa na zasadzie przywrócenia równowagi w tych związkach, a tym samym działa przeciwstresowo.

Z jakimi produktami możemy dostarczyć fenyloalaninę?

Aminokwas możemy w łatwy sposób dostarczyć wraz z pokarmem. Znajduje się on w wielu produktach, dlatego nie powinniśmy mieć problemu z utrzymaniem prawidłowego poziomu tego aminokwasu we krwi. Większość pokarmów wysokobiałkowych zawiera fenyloalaninę. Są to m.in.:

  • nabiał – sery, jogurty, mleko,
  • orzeszki ziemne,
  • mięso – drób, wołowina, wieprzowina,
  • rośliny strączkowe.

Suplementacja fenyloalaniny

Fenyloalanina znajduje się także w niektórych suplementach diety, często w postaci kapsułek lub proszku do rozpuszczenia w niewielkiej ilości wody. Przyjmując suplementy, nie należy przekraczać zalecanej dziennej porcji, ponieważ może spowodować to szkodliwe działanie.

D-fenyloalaninę i LD- fenyloalaninę typowo przyjmuje się w dawkach od 100 do 200 mg dziennie w leczeniu depresji. W leczeniu przewlekłego bólu, D- fenyloalaninę stosuje się w dawkach do 2500 mg na dobę.