Biały cukier w kostkach
15 lipca 2020

Czym zastąpić cukier – stewią, ksylitolem czy może erytrytolem?

By adminzz

Od wielu lat mówi się powszechnie o szkodliwości białego cukru. A w zasadzie o tym, że jest to produkt bez wartości odżywczych, który dostarcza jedynie kalorii. Niestety jesteśmy tak przyzwyczajeni do słodkiego smaku, że najchętniej jemy produkty słodkie lub słodzone. Rzadko kto zajada się smakiem gorzkim czy kwaśnym. Aby zdrowo się odżywiać, ale też odczuwać przyjemność z jedzenia posiłków w różnych smakach, warto ograniczyć biały cukier.

Jednak tu pojawia się problem: czym zastąpić cukier w diecie?

Możliwości jest mnóstwo, ale osoby które muszą całkowicie usunąć cukier z diety, będą musiały poszukać najlepszego rozwiązania dla siebie przeglądając wszystkie opcje.

Miód – słodki i naturalny

Zastanawiając się czym zastąpić cukier, wiele osób wpadnie na prostą odpowiedź: miodem. Miód jest idealną opcją dla osób zdrowych, które nie muszą ograniczyć ilości spożywanych kalorii, ponieważ miód ma ich więcej od białego cukru!

Ale zawiera mnóstwo mikro- i makro elementów, jest też probiotykiem i naturalnym antybiotykiem, a więc jest po prostu zdrowszy od białego cukru. Trzeba jednak pamiętać, że to produkt od zwierzęcy i choćby z tego powodu wiele osób nie może go stosować. Istotne jest również, aby nie podgrzewać miodu, ponieważ traci swoje wartości. Niestety miód może też uczulać, a więc nie jest najlepszym środkiem, który zastępuje cukier.

Stewia – „cukier” z Ameryki Południowej

Czym zastąpić cukier w diecie? 

Można też słodzikiem roślinnym. Bardzo popularna jest stewia, czyli roślina pochodząca z Ameryki Południowej. Dzięki glikozydom stewiowym z liści i łodyg roślina ta ma słodki smak, ale nie dostarcza kalorii. Szacuje się, że jest nawet 200-300 słodsza od cukru. Jedna łyżeczka sproszkowanych liści tej rośliny odpowiada słodkością szklance cukru. Co zastępuje cukier, a nawet jest słodsze?

Właśnie stewia. Można jej używać w formie świeżych, suszonych lub sproszkowanych liści. Dla wygody użytkowników produkowane są też tabletki i płyny, które można dodawać do napojów i wypieków.

Ksylitol – cukier z brzozy

Również ksylitol jest substancją, która zastąpi cukier. Jednak ma ona trochę kalorii. Ksylitol pozyskuje się z kory brzozy, a więc jest łatwy i tani do uzyskania. Słodkość ma bardzo zbliżoną do białego cukru, a więc można powiedzieć, że jest najbliższym, co zastępuje cukier w smaku.

Zamienniki cukru, owoce

Źródło: Pixabay.com

Ma jednak o 40% mniej kalorii niż biały cukier. Ponadto ma też 10-krotnie niższy indeks glikemiczny, a więc mogą go stosować także osoby chorujące na insulinooporność i cukrzycę.

Warto też wiedzieć, że jest to nie tylko produkt z kategorii – czym zastąpić cukier w diecie, ale też produkt o właściwościach prozdrowotnych. Ksylitol przeciwdziała zakwaszaniu organizmu, a więc jest dobry dla osób cierpiących na nadkwasotę. Wspomaga przyswajanie magnezu i wapnia. Ma również działanie bakteriobójcze, jak miód. U wielu osób przyjmowany długotrwale hamuje potrzebę zjedzenia „czegoś słodkiego”.

Erytrol – zamiennik białego cukru

Co zastępuje cukier wedle jego formy? Tutaj można powiedzieć, że najbliższy jest mu erytrol. Jednak jeśli chodzi o skład chemiczny jest on najbliższy do ksylitolu. Erytrol to związek, który naturalnie występuje w niektórych owocach czy pyłkach kwiatowych. W procesie produkcji otrzymuje się go podczas fermentacji glicerolu i drożdży.

Jest on mniej słodszy o 30-35% niż biały cukier, ale nie podnosi poziomu glukozy, a jego IG wynosi 0. Dlatego też polecany jest osobom chorującym na choroby dietozależne.

Czym zastąpić cukier?

Można powiedzieć, że opcji jest wiele. Można też zastąpić go słodkimi owocami czy suszonymi owocami lub syropem klonowym. Należy jednak wziąć pod uwagę cel, z jakiego musimy usunąć biały cukier z diety. Jeśli zależy nam na niskim IG to najlepszy będzie erytrol, a gdy chcemy zastąpić cukier czymś słodkim i zdrowym nadawać będzie się równie dobrze miód. Przed wyborem warto sprawdzić kaloryczność, indeks glikemiczny oraz inne wartości odżywcze słodzika.

 O autorze:
Natasza Miszczuk. Ekonomista z wykształcenia,
copywriter z zamiłowania.
Influencer urodowy z wiedzą na każdy temat.

Źródło:

  • https://img2.oferia.pl/997ebfd1c7b3f8750fa41235bbf25571.pdf.