Pielęgnowanie skóry na ciele mając AZS
31 maja 2022

W jaki sposób radzić sobie z objawami AZS? Jak pielęgnować skórę?

By adminzz

Atopowe zapalenie skóry nie jest tematem, obok którego można przejść obojętnie. Jeśli chcesz doprowadzić skórę do zdrowia, odpowiednia pielęgnacja jest nieunikniona. Dowiedz się, jak dbać o skórę!
Nie musisz być fanem podwójnego oczyszczania i różnorakich ser do twarzy. Jeśli cierpisz na AZS, warto jednak zwrócić uwagę na produkty, które masz w łazience. Choroba ta wymaga nie tylko specjalistycznego podejścia lekarza, ale twoich małych czynności pielęgnacyjnych. W ten sposób jesteś w stanie zapanować nad jej objawami. W naszym artykule podpowiemy ci, jak to zrobić.

Atopowe zapalenie skóry – czy ta choroba cię dotyczy?

Atopowe zapalenie skóry to choroba, która objawia się często już we wczesnych wieku dziecięcym. Zwykle wycisza się tuż po okresie dojrzewania lub później. Za jej przyczyny uznaje się przede wszystkim czynniki wewnętrzne oraz zewnętrzne. Są to:

 • skłonności do wytwarzania przeciwciał IgE (atopia);
 • skłonności genetyczne;
 • częsty kontakt z alergenami i substancjami drażniącymi;
 • chroniczny stres;
 • zanieczyszczenia środowiska.

Poznaj objawy AZS

Chcąc skutecznie walczyć z AZS, musisz mieć pewność, że borykasz się właśnie z nim. Wiele dermatoz, w tym egzema, wykazuje podobne objawy i łatwo się pomylić. W tym celu pierwsze kroki skieruj do dermatologa. Jak przejawia się atopowe zapalenie skóry? Oto najczęstsze objawy:

 • suchość, którą ciężko wyeliminować;
 • lichenizacja;
 • świąd;
 • zaczerwienienie i stan zapalny;
 • zmiany wypełnione treścią.

Jak walczyć z AZS – czy można się go pozbyć na zawsze?

Mamy w tej kwestii dobrą i złą wiadomość. Zła jest taka, że nie da się całkowicie wyleczyć atopowego zapalenia skóry. Na pewno jednak ucieszy cię fakt, że z pomocą odpowiedniej pielęgnacji i pomocy specjalistów, jesteś w stanie skutecznie wyeliminować lub złagodzić jego objawy. AZS to schorzenie nawrotowe. Po kilkuletnim uśpieniu często powraca, na co mają wpływ m.in. czynniki zewnętrzne tj. przewlekły stres.

Pielęgnacja atopowej skóry – codzienna rutyna ma znaczenie

Jeśli borykasz się z AZS, jesteś w stanie zadbać o komfort codziennego życia. Zrobisz to m.in. za pomocą odpowiedniej pielęgnacji. Produkty do atopowej skóry bez problemu kupisz w aptece lub wybranych drogeriach. Ważne, aby nie miały intensywnego zapachu i koloru. Oto kilka najważniejszych kwestii związanych z pielęgnacją:

 • myj skórę dwa razy dziennie – rano i wieczorem – używaj w tym celu delikatnych detergentów o kremowej lub olejowej formule, dobrze sprawdzą się także płyny micelarne;
 • nawilżaj twarz i ciało produktami zawierającymi oleje roślinne, kwas hialuronowy, a także ceramidy;
 • zadbaj o odbudowę bariery lipidowej, w tym celu stosuj emolienty.

Gdy pielęgnacja to za mało – leczenie

Czasami przy atopowym zapaleniu skóry sama pielęgnacja nie wystarcza. W takim przypadku konieczne jest leczenie farmakologiczne. Dermatolodzy przepisują w tym celu przeciwświądowe maści, leki miejscowe z glikokortykosteroidami, czasami antybiotyki. Wszystko musi być stosowane zgodnie z ich zaleceniami.

Pielęgnacja skóry chorej na AZS jest bardzo ważna i nie może zostać pominięta. Efekty, jakie przynosi, wymagają czasu i systematyczności. Zdecydowanie są jednak warte takiego poświęcenia.