Wegańska moda i kosmety i ubraniaki
12 maja 2022

Trend wegańskiej mody. Dowiedz się, jakie marki go realizują

By adminzz

Artykuł sponsorowany.

Moda wegańska do niedawna była ciekawostką, która wzbudzała zainteresowanie nielicznych osób w świecie mody. Obecnie trend odrzucenia produktów odzwierzęcych jest coraz mocniej widoczny nie tylko w kuchni, ale również w przemyśle odzieżowym. Na czym polega wegańska moda i jakie marki lansują te rozwiązania?

Ubrania z roślin – przelotny trend czy rewolucja?

Moda wegańska nie pojawiła się znikąd. Proekologiczne zmiany w przemyśle odzieżowym wpisują się w szerszy trend, który obejmuje przyjazne dla środowiska metody uprawy, ograniczenie ilości spożywanego mięsa oraz lepsze traktowanie zwierząt hodowlanych. Podobnie jak w przypadku żywności, ludzie coraz częściej kierują się kwestiami zdrowotnymi lub ekologicznymi. Atrakcyjne zamienniki dla futer, skóry oraz wełny sprawiają, że wraz z wegańskimi rozwiązaniami w modzie powstała sensowna alternatywa dla osób, które chcą ubierać się z myślą o środowisku.

Jakie marki realizują założenia wegańskiej mody?

ŁYKO – ta rodzima marka z siedzibą w Warszawie celuje w wykorzystaniu naturalnie uprawianego i farbowanego lnu z Polski oraz Litwy. Podczas hodowli lnu nie są wykorzystywane środki chemiczne, dzięki czemu wpływ produkcji na środowisko jest znikomy. Sam len nie tylko użyźnia ziemie, ale jest również niezwykle trwałym materiałem, który nie ustępuje bawełnianym odpowiednikom. Firma dodatkowo wykorzystuje niebarwione, ekologiczne pudełka kartonowe i unika plastiku, dzięki czemu proekologiczna mentalność jest widoczna na każdym kroku produkcji oraz wysyłki.

Native – ta kanadyjska firma powstałą w roku 2009 z myśl o wprowadzeniu na rynek ekologicznego, wegańskiego obuwia dla osób aktywnych. Do tej pory marka stworzyła ponad 400 rodzajów butów dla kobiet, mężczyzn oraz dzieci. Wszystko za sprawą pianki EVA, która zapewnia niską wagę oraz doskonałą amortyzację podczas chodzenia. Wystarczającą rekomendacją w tej kwestii jest fakt, że ten typ tworzywa jest wykorzystywany również w obuwiu sportowym. Native Jefferson – najbardziej rozpoznawalna linia od Native – obejmuje zróżnicowany wybór trampek, sneakersów oraz półbutów, które zjednały sobie wielu fanów na całym świecie.

MUD Jeans – jak sama nazwa wskazuje, marka ta skupia się na produkcji ekologicznych jeansów. Dzięki dbałości o naturalną uprawę bawełny oraz przyjaznej dla środowiska produkcji MUD Jeans znajduje się pośród 5% najwyżej ocenianych firm z kategorii B Corp – marek celujących w zrównoważonym rozwoju oraz uczciwym traktowaniu pracowników. Aby zapewnić ponowne wykorzystanie istniejącej już bawełny, MUD Jeans przyjmuje stare spodnie w zamian za rabat – oferta obejmuje również spodnie innych firm pod warunkiem, że zawierają określoną ilość bawełny.

Aleksandra K – to kolejny przykład na to, że wegańskie marki nie są jedynie importem z zachodu. Firma ta specjalizuje się w wegańskich i przyjaznych środowisku torbach oraz akcesoriach, jednakże sklep oferuje również ekologiczną odzież produkowaną w kooperacji z innymi markami. Dbałość o zrównoważoną produkcję oraz całkowita rezygnacja z produktów odzwierzęcych sprawiała, że Aleksandra K stała się rozpoznawalną marką na europejskiej scenie mody wegańskiej.