Jak pielęgnować skórę tłustą?
Cera tłusta nie jest tylko domeną nastolatek. Oczywiście nie da się ukryć, że w okresie dojrzewania najwięcej osób ma problem z nadprodukcją sebum i po prostu pielęgnacją cery tłustej. Jednak coraz częściej do dermatologa lub dermokonsultanta, zgłaszają się osoby po trzydziestce, które również zaczęły mieć problem z nadmiernym błyszczeniem się cery. W wieku dorosłym może to być bardziej uciążliwe niż za młodu. Jak prawidłowo pielęgnować twarz, aby opanować cerę tłustą?
Tłusta czy mieszana?
Dużo osób ma problem z rozpoznaniem, jaki właściwie ma typ cery. Ponadto wiele osób nie wie, że może się on w trakcie życia zmienić. Nastolatki, które mają problem z cerą tłustą, za kilkanaście lat mogą mieć cerę mieszaną lub nawet suchą. Tak samo osoby dorosłe, mogą w dorosłość wchodzić z cerą suchą, a po latach zmieni się ona w mieszaną.
Jak rozróżnić cerę mieszaną od tłustej?
Cechy charakterystyczne cery mieszanej:
- grubsza warstwa łoju w strefie T – czoło, nos, broda,
- skłonność do zaskórników otwartych i zamkniętych – szczególnie na czole, nosie i jego okolicy, brodzie,
- skłonność do ropnych zmian,
- bardziej odporna na działanie wody, silne kosmetyki, zabiegi w strefie T,
- sucha i ściągnięta na policzkach,
- łatwo ulega podrażnieniom na policzkach.
Natomiast, gdy cera jest równomiernie natłuszczona mamy do czynienia z cerą tłustą. Pielęgnacja cery tłustej i mieszanej powinna być odmienna, ale też zależna od partii skóry. Przy cerze mieszanej warto używać np. innego kremu do suchych policzków, a innego do strefy T, która wymaga zmatowienia. Mając cerę tłustą nie jest to konieczne. Dlatego też można powiedzieć, że pielęgnacja cery mieszanej jest trudniejsza.
Błędy w pielęgnacji cery tłustej
Próbując znaleźć odpowiednie kosmetyki naturalne można popełnić wiele błędów. Choćby kupując kosmetyki nie przeznaczone do naszego typu cery. Naturalna pielęgnacja twarzy może być dobrym rozwiązaniem, gdy zmagamy się nie tylko z problemem przetłuszczania się, ale i trądziku. Natomiast sporo osób notorycznie popełnia te same błędy. Tylko prawidłowa pielęgnacja twarzy da nam możliwość uzyskania zadowalającego efektu.
Do najczęstszych błędów można zaliczyć wysuszanie skóry. Im bardziej będziemy ją wysuszać i mocniej pozywać się sebum, tym bardziej nasza skóra będzie je produkować. Zatem używanie np. wody z mydłem, toników z alkoholem czy innych produktów, które mają działanie ściągające, przyniesie odwrotny efekt.
Powinniśmy mieć większość kosmetyków naturalnych, które regulują produkcję sebum. Choć czasami skóra może być przesuszona i przyda jej się po prostu krem nawilżający na bazie kwasu hialuronowego, a nawet suchy olej, który zrównoważy warstwę lipidową.
Podwójne oczyszczanie cery
Sporo osób też nie stosuje podwójnego mycia cery. W pielęgnacji cery tłustej jest to niezbędne. Aby to wyjaśnić warto odwołać się do prostej chemicznej zasady „woda nie łączy się z tłuszczem, a tłuszcz nie łączy się z wodą”. Dlatego jako pierwszy etap mycia warto użyć produktu na bazie oleju np. olejku do mycia twarzy lub balsamu, które przy kontakcie z wodą emulgulują i całkowicie zmywają się z cery. Oleje wiążą się z sebum, a nawet silikonami i olejami zawartymi w składzie kosmetyków i je zmywają bez podrażniania. Natomiast w drugim etapie myjemy twarz produktem na bazie wody np. żelem, aby umyć zanieczyszczenia zmywalne wodą. Mając tak dobrze oczyszczoną cerę, każdy kolejny nakładany składnik zadziała lepiej.
Naturalna pielęgnacja cery
Dużo osób wybiera kosmetyki naturalne, ponieważ mają zdrowszy skład. Warto jednak pamiętać, że i w naturalnej pielęgnacji twarzy trzeba znaleźć produkty, które będą na nas dobrze oddziaływać.
Taki rodzaj pielęgnacji ma wiele zalet. Choćby stosowanie hydrolatów, czyli wyciągów z roślin zamiast toników na alkoholu jest bardziej przyjazne cerze. Także kremy oparte na wyciągach roślinnych oraz olejach lepiej sprawdzają się niż produkty bogate w syntetyczne składniki np. silikon, który zapycha pory i powoduje powstawanie zaskórników. Prawidłowa pielęgnacja twarzy wymaga testowania na sobie, co nam się sprawdza i dobierania kosmetyków do codziennego stanu cery.
O autorze:
Natasza Miszczuk – Ekonomista z wykształcenia,
copywriter z zamiłowania.
Influencer urodowy z wiedzą na każdy temat.
Źródło:
- Anjali Mahto, Skin Beauty. Biblia pięknej i zdrowej skóry, wydawnictwo: Kobiece, 2019.
Zdecydowania polecam naturalne rozwiązania, albo właśnie naturalne kosmetyki ze sprawdzonych miejsc, albo domowe toniki ziołowe. Każde z tych rozwiązań będzie skuteczne i bezpieczne dla naszej skóry 🙂