Wizyta u dentysty.
27 maja 2021

Wszystko co powinieneś wiedzieć o swoich zębach.

By adminzz

Zęby są jednym z najważniejszych elementów układu pokarmowego, ponieważ odpowiadają za prawidłowe rozdrobnienie pokarmów. Bez nich nas żołądek miałby bardzo trudne zadanie, ponieważ strawienie dużych kawałków pokarmu mogłoby doprowadzić do poważnej niestrawności. Niestety zęby, mimo tego, że tak istotne dla człowieka, potrafią bardzo często przysporzyć wiele kłopotów, które czasem są uwarunkowane genetycznie, ale najczęściej są wynikiem niewłaściwej higieny jamy ustnej i braku wiedzy ze strony pacjenta.

Czym są zęby?

Zęby składają się z czterech podstawowych elementów, czyli szkliwa, zębiny, cementu i miazgi. Twarde części zęba, czyli te, które mogą zostać odbudowane w gabinecie dentystycznym, gdzie asortyment stomatologiczny i odpowiednie umiejętności lekarza są w stanie razem stworzyć niemalże od podstaw imitację naturalnego zęba. Do części twardych należy szkliwo, zębina i cement, jedyną tkanką miękką, a tym samym żywą, pozostaje miazga zęba, której rolą jest utrzymanie go przy życiu. Tym samym łatwo można stwierdzić, że brak podstawowej wiedzy z zakresu anatomii zęba można doprowadzić do powstania licznych problemów. Z pewnością jednym z nich jest niewiedza, która w gabinecie stomatologicznym często skutkuje panicznym lękiem przed przeprowadzanym zabiegiem, bo powszechnie wiadomo, że najczęściej boimy się tego, czego nie znamy.

Co w sytuacji, w której wydaje się nam, że dzieje się z nimi coś złego? 

Przede wszystkim powinniśmy unikać sytuacji, w której zaczynamy odczuwać ból zęba, a sposób na to jest prosty – wystarczy pamiętać o podstawach higieny jamy ustnej oraz odpowiednio często poddawać się wizytom kontrolnym, które, jeśli przeprowadzane w regularnych i zalecanych odstępach czasu, pomogą zawczasu wykryć ewentualne nieprawidłowości i wyeliminować je w mało inwazyjny sposób, często nawet narzędzia stomatologiczne nie są w tej sytuacji konieczne i wymagane.

Jeśli jednak zdarzy się taka sytuacja, że cokolwiek wywoła nasz niepokój i będzie się nam wydawało, że dzieje się coś złego, bezwzględnie i natychmiast należy udać się do gabinetu i umówić na najbliższy możliwy termin, ponieważ im wcześniej zostanie podjęte leczenie stomatologiczne, tym większa szansa na to, że problem nie dojdzie do stadium, w którym stomatolog będzie musiał podjąć radykalne kroki, a tego pragnie uniknąć każdy pacjent.

Zęby nie zadbają o siebie same!

Zdrowy uśmiech jest jedną z tych rzeczy w życiu, o które trzeba zawalczyć, ponieważ nie zadba sam o siebie. Podstawowa higiena jamy ustnej to konieczność, ale dla osób, które chciałaby lepszych i lepszych rezultatów można polecić kilka zabiegów, które pozwalają utrzymać doskonały, ale i przede wszystkim zdrowy, uśmiech każdego dnia. Jednym z najchętniej wybieranych zabiegów tego typu jest wybielanie zębów. Obecnie istnieje już na tyle dużo metod, pozwalających osiągnąć zadowalające rezultaty, że każdy znajdzie metodę najbardziej odpowiadającą jego osobistym preferencjom i sposobie przeprowadzania samego zabiegu.