Kobieta chce wrócić do formy po ciąży
13 kwietnia 2022

Jak wrócić do formy po ciąży?

By adminzz

Ciało kobiety ulega dużym zmianom w trakcie ciąży. Nie zapominaj jednak o sobie i zadbaj o swoje ciało nie tylko w trosce o wygląd, ale również o zdrowie. Jak wrócić do formy po ciąży? Oto praktyczne porady!

1. Chodź często na spacery

Spacery to jeden ze sprawdzonych sposobów, aby łatwo powrócić do formy po porodzie. Dodatkowo nie wymagają szukania opieki dla dziecka, ponieważ na spacer można zabrać je ze sobą w wózku.

Regularne spacery pomagają w spalaniu kalorii, aktywują różne grupy mięśni, dotleniają organizm i poprawiają humor. Niezależnie od tego, czy będą krótkie, czy długie, niosą za sobą wiele korzyści.

2. Pamiętaj o pielęgnacji skóry

Skóra na brzuchu po porodzie wymaga intensywnej pielęgnacji. Staje się wtedy wiotka, mogą pojawić się na niej rozstępy.

Aby wrócić do formy sprzed ciąży, pamiętaj więc o używaniu odpowiednich kosmetyków. Regularnie złuszczaj skórę za pomocą peelingów albo szczotek do masażu. Pamiętaj również o stosowaniu balsamów lub maseł nawilżających. Możesz też nakładać specjalne kosmetyki na rozstępy.

3. Zacznij trenować w domu

Kup strój sportowy i obuwie sportowe damskie i rozpocznij treningi, by zadbać o swój wygląd po ciąży.

Treningi w domu są bardzo wygodne, ponieważ nie trzeba jeździć wtedy do klubu lub na siłownię. Nie muszą być bardzo intensywne i wyczerpujące, a także długie. Rozpocznij od prostych i niewymagających ćwiczeń, na przykład od jogi albo pilates. Możesz również uzupełnić swoje treningi o ćwiczenia oddechowe oraz o ćwiczenia mięśni dna miednicy, czyli mięśni Kegla.

W internecie znajdziesz wiele gotowych zestawów ćwiczeń dla kobiet po porodzie, które pomagają w szybszym powrocie do formy sprzed ciąży.

Pamiętaj o tym, żeby dopasować rodzaj ćwiczeń do swojego stanu. Nie zaczynaj ich również zbyt wcześnie, zwłaszcza po cesarskim cięciu oraz nacięciu krocza.

4. Noś pas poporodowy

Aby łatwiej powrócić do formy po ciąży, pamiętaj o pasie poporodowym. Jego noszenie wskazane jest zarówno po cesarskim cięciu, jak i po porodzie naturalnym.

Noszenie pasa poporodowego pozwala na wzmocnienie mięśni oraz powłok brzusznych. Obniża ryzyko pojawienia się przepukliny po operacji oraz pomaga w zredukowaniu dolegliwości bólowych. Zmniejsza również bóle kręgosłupa, zwłaszcza w jego dolnym odcinku. Ponadto korzystanie z pasa może ułatwić powrót do aktywności fizycznej.

5. Zadbaj o swoją dietę

Czas po ciąży jest również doskonałym momentem, aby zmienić swoje nawyki żywieniowe i przejść na zdrowszą dietę. Dzięki niej można nie tylko zatroszczyć się o sylwetkę, ale również o swoje samopoczucie.

Zadbaj o to, aby dieta była bogata w warzywa i owoce, pełnoziarniste produkty, nabiał i chude mięsa. Nie zapominaj też o dobrych tłuszczach z olejów roślinnych i orzechów.

Pij przynajmniej 2-3 litry płynów w ciągu dnia, najlepiej niegazowanej wody, słabszej herbaty.

Unikaj restrykcyjnych diet i głodzenia się, nawet jeżeli masz do zrzucenia trochę kilogramów. Chudnięcie po ciąży powinno następować powoli, ponieważ tylko wtedy może dać optymalne efekty.