Mężczyzna ma problemy ze słuchem
2 lutego 2022

Masz problemy ze słuchem? Sprawdź, jaka może być tego przyczyna

By adminzz

Artykuł partnera.

Na problemy ze słuchem skarży się ponad 2 miliony osób w Polsce. Ubytek słuchu staje się coraz bardziej powszechny, nie tylko u osób starszych, ale także u dzieci i młodych dorosłych. Szacuje się, że w 2050 roku będzie dotyczył nawet 9 proc. światowej populacji. Co najczęściej go wywołuje?

Przyczyny problemów ze słuchem u dzieci

Problemy ze słuchem u dziecka mogą mieć charakter wrodzony lub nabyty.

W pierwszym przypadku najczęściej odpowiadają za niego czynniki genetyczne – takie podłoże ma nawet 50% wszystkich przypadków niedosłuchu wrodzonego. Do innych czynników, które mogą powodować ubytek słuchu u malucha zanim jeszcze przyjdzie na świat, należą nieprawidłowości w przebiegu ciąży (np. choroby ciężarnej, takie jak różyczka czy toksoplazmoza), działanie niektórych leków przyjmowanych przez matkę czy niedotlenienie lub uraz doznane przez dziecko w trakcie porodu.

Ubytek słuchu nabyty w przypadku dzieci najczęściej jest konsekwencją wysiękowego zapalenia ucha, zwłaszcza jeśli maluch przejdzie je przed ukończeniem 4. roku życia. Ryzyko powstania niedosłuchu jest jeszcze większe, jeśli zapalenia mają charakter nawrotowy i trudno je wyleczyć. Problemy z odbieraniem dźwięków mogą wystąpić również przy przeroście migdałków.

Przyczyny problemów ze słuchem u dorosłych

Jeśli chodzi o niedosłuch u dorosłych, przyczyny mogą być bardzo zróżnicowane. Należy wymienić tutaj:

  • zatkanie ucha woskowiną – zwykle powoduje problemy ze słuchem w jednym uchu, choć niedosłuch może też występować obustronnie,
  • uraz akustyczny – ekspozycja na dźwięki o wysokim natężeniu (przekraczającym 130 dB) prowadzi do uszkodzenia kosteczek słuchowych,
  • otoskleroza – choroba skutkująca dysfunkcją strzemiączka (jednej z kosteczek słuchowych), z towarzyszącym szumem w uszach,
  • zapalenie ucha – zarówno środkowego, jak i wewnętrznego oraz zewnętrznego,
  • problemy z krążeniem – prowadzą do niedotlenienia struktur budujących ucho,
  • zatrucie lekami – działanie ototoksyczne (uszkadzające słuch) mogą powodować m.in. niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Objawy problemów ze słuchem nierzadko są konsekwencją urazów mechanicznych, np. przebicia błony bębenkowej czy uderzenia w głowę.

Kobieta z chorobą uszu

Zdarzają się ponadto przypadki problemów ze słuchem po przeziębieniu. Wrażenie przytłumionego słuchu zazwyczaj towarzyszy innym objawom infekcji i mija wraz z jej zakończeniem. Może jednak utrzymać się także po jej zakończeniu, przybierając postać niedosłuchu odbiorczego lub przewodzeniowego.

Problemy ze słuchem u osób starszych

Chociaż do rozwoju niedosłuchu u seniorów przyczyniają się wszystkie wymienione powyżej czynniki, dla tej grupy wiekowej typowa jest postępująca utrata słuchu związana z procesem starzenia się organizmu. Mówimy wówczas o głuchocie starczej. Powodują ją fizjologiczne zmiany zwyrodnieniowe ucha wewnętrznego, głównie – uszkodzenie komórek słuchowych ślimaka. Pierwsze oznaki upośledzenie słuchu można zauważyć już u 50- i 60-latków. Wraz z upływem czasu problemy się nasilają. Głuchota starcza postępuje szybciej u osób narażonych na hałas, a także choroby ogólnoustrojowe, w tym nadciśnienie tętnicze czy cukrzycę.

Nawet nieznaczne zmiany zakresu słyszenia należy od razu skontrolować. Warto wiedzieć, że w niektóre punkty audiologiczne oferują usługę bezpłatnego badania słuchu. Do swoich placówek zaprasza m.in. BRANDvital, który dysponuje wykwalifikowanym zespołem protetyków słuchu i wysokiej klasy sprzętem diagnostycznym. Po otrzymaniu wyniku od razu można dobrać odpowiedni aparat słuchowy, przy czym przeprowadzenie badania nie zobowiązuje do jego kupna.

Umów się na badanie słuchu do jednej z placówek Brandvital: https://aparaty-sluchowe.info/badania-sluchu/