Pesto z czosnku niedźwiedziego
31 lipca 2020

Jak zrobić pesto z czosnku niedźwiedziego i za co warto je docenić?

By adminzz

Dobrze jest znać właściwości roślin, które są w stanie utrzymać nas przy dobrym zdrowiu i wyleczyć z istniejących już chorób. Większość z nich jest łatwa w uprawie, więc nie powinno nam to sprawić żadnego kłopotu, a korzyść dla zdrowia będzie przeogromna, dzięki spożywaniu ich na surowo lub przetworzone jako dodatek do potraw, bądź jako podstawowa potrawa. Jest wiele roślin dziko rosnących, które również można zrywać i przygotowywać z nich posiłki. Musimy jednak wiedzieć, iż niektóre gatunki są pod ochroną i pomimo ich powszechnego występowania np. w lasach nie możemy ich zrywać.

Pesto z czosnku niedźwiedziego?

Pesto, czyli zmiksowane zielone liście bazylii z oliwą to tradycyjny sos z Włoch. Dodatkiem do niego jest zmiksowany twardy ser, zwykle parmezan oraz orzeszki piniowe. Sól dodawana do smaku nie jest koniecznością. Podobny sos otrzymamy z czosnku niedźwiedziego. Jeśli chcemy, by smak nie odbiegał zbytnio od tradycyjnego pesto, wystarczy nie rezygnować z żadnych podstawowych składników, a czosnek uznać za tak samo ważny składnik, jak pozostałe.

Pesto z czosnku niedźwiedziego można również przyrządzić w zupełnie inny sposób. Zamiast orzeszków piniowych z powodzeniem możemy dodać do zmiksowanych liści zmielonych ziaren słonecznika lub sezamu. Nie stanie nic na przeszkodzie, jeżeli całkowicie zrezygnujemy z  tartego twardego sera. Zamiast tego można dodać śmietanę (niekoniecznie z mleka pochodzenia zwierzęcego).

Dlaczego pesto z czosnku niedźwiedziego jest takie dobre?

Zielone pesto z czosnku niedźwiedziego w słoiczku

Źródło: Pixabay.com

Smak przygotowanego sosu jest podstawą, by całość zaskakiwała. Jednak czosnek niedźwiedzi pesto to nie tylko walory smakowe. Dowiedziono bowiem, iż czosnek niedźwiedzi jest bardzo korzystny dla naszego zdrowia. Dorównuje tradycyjnemu czosnkowi, ale jest mniej inwazyjny od niego, ponieważ nie drażni żołądka.

Jego właściwości to:

  • bakteriobójczy;
  • niszczący wolne rodniki;
  • przeciwgrzybiczy;
  • obniża ciśnienie krwi;
  • pozytywnie wpływa na układ trawienny;
  • przeciwdziała nowotworom.

Warto wypróbować czosnek niedźwiedzi pesto do dań obiadowych, a także do kanapek. Doskonale komponuje się z makaronem i jako dodatek do ciężko strawnych potraw. Dobrze zmiksowany sos ma konsystencję papki, której postać najszybciej zostanie strawiona. Do przygotowania czosnku niedźwiedziego pesto możemy użyć nie tylko liści, ale także łodygi tej rośliny oraz kwiaty.

Jak wygląda czosnek niedźwiedzi?

Na pewno wielokrotnie będąc na wycieczce w lesie, przechodziliśmy obok imponujących kępek tajemniczej rośliny, mającej długie liście podobne do liści konwalii. Być może przystanęliśmy i przyjrzeliśmy się jej drobnym białym kwiatuszkom o pięciu podłużnych płatkach i wystających poza nie pręciki na długich bezlistnych łodyżkach, i odeszliśmy, snując podejrzenie, iż to roślina trująca. Nie słysząc nic o jej prozdrowotnych właściwościach, nawet nie przyszłoby nam do głowy, by zastanawiać się, że właśnie  tak wygląda czosnek niedźwiedzi.

Niemniej, pamiętajmy, iż roślina ta w lesie objęta jest ochroną. Nie wolno nam jej zbierać. Możemy ją tylko podziwiać i zapamiętać jak wygląda czosnek niedźwiedzi podczas kwitnienia. Mimo tego, iż roślina ta jest pod ochroną, to uprawiana w ogródkach przydomowych lub na działce jest w pełni do naszej dyspozycji. Dzięki temu możemy swe kroki skierować do internetowego sklepu ogrodniczego https://www.podkarpackiesady.pl/pl/p/CZOSNEK-NIEDZWIEDZI/1316 aby kupić piękne sadzonki tej zdrowotnej rośliny.

Jak uprawiać czosnek niedźwiedzi sadzonki?

Z sadzonki będzie nam dużo łatwiej wyhodować czosnek niedźwiedzi, gdyż z nasion rzadko które wschodzą. Dlatego lepiej zdać się na internetowy sklep ogrodniczy i zakupić już gotowy czosnek niedźwiedzi sadzonki. Zwykle są sprzedawane w paczkach po 10 sztuk.

Z nasion tworzą się cebulki, a z nich wyrastają roślinki. Czosnek niedźwiedzi sadzonki przenosimy od razu do gruntu pod drzewa liściaste, gdyż lubi on półcień. Gleba musi być przepuszczalna, żyzna i próchnicza o lekko kwaśnym odczynie. Ziemia powinna być dodatkowo stale wilgotna, ale nie przelana. Tylko rośliny bagienne uwielbiają przelane podłoże.

Na stronie internetowego sklepu ogrodniczego znajdziemy wszelkie wytyczne odnośnie do uprawy czosnku niedźwiedziego. Bezpośrednio za pomocą maila lub telefonu możemy porozmawiać o ewentualnych naszych wątpliwościach, czy zadać dodatkowe pytania.

Autor tekstu:
copywriter Beata Goździk,
zwolenniczka zdrowego odżywiania.
Autorka książki „Bierz plecak i lecimy”
(wyd. Psychoskok) oraz lektorka audiobooków.

Źródła:

  • Danuta Sobolewska, Czosnek niedźwiedzi, Allium ursinum, 2018.